Arama yapmak istediğiniz metni giriniz
img
Teak Deck 2
Teak Deck 3
img
Teak Deck 2
Teak Deck 3

Teak Deck

MENŞEİ :

Myanmar Burma, Güneydoğu Asya, Hindistan, Brezilya Mato Grosso

AĞAÇ CİNSİ :

Teak ağacı

EN X KALINLIK :

150-180-200-220-250-280-300-320 X 50mm

BOY :

2000 - 3000mm

ÖZGÜL AĞIRLIK :

450-500 kg/m3

Ürünü Anavatanı Myanmar Burma. Teak ağacı ,kendi yağlı mumlu yapısından, çürümeye bozulmaya ve hastalıklara karşı yüksek dirençli olmasından dolayı tercih edilir.Özellikle böceklere karşı daha dirençlidir. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay kolay tahrip edilemez. Fırınlamaya ihtiyaç olmadan dış mekanda uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sağlamaktadır.

Klipsli yada armuzlu olmak üzere iki farklı montaj şekli mevcuttur.. Suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olması sebebi ile Havuz kenarında,cephe kaplamalarında,bahçe mobilyalarından ve gemi güverte yapımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.

BİLİMSEL ADI :

Tectona grandis-Teak Decking

DİĞER ADI VE TÜRÜ :

Burma Teak ,Djat,i Genuine Teak ,Gia Thi, Jati Sak Kyun, Mai Sak, Pahi ,Rosawa ,Sagwan, Tadi, Teca ,Teck ,Tegina ,Tik ,Tsik

DIŞ GÖRÜNÜM :

Kabuk altı beyaz solgun sarı iken öz odunu koyu altın kahve, koyu altın sarı ve çikolata kahverengindedir. Bazen de tik ağacının dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengidir. İç odunu, açık havada kendiliğinden koyulaşır, koyu kahverengi olur.

Tik bazen dalgalı damarlıdır, işlenmemiş halde dokusu düzgündür ve doğal yağlı kaygan parlak yüzeyi vardır.Tik parıltılı şahane bir ağaçtır.Açık havada rengi kendiliğinden koyu kahverengine döner.Göbek odunludur. Dış odunu dardır. İlkbahar dokusundaki gözenekleri iri, tek sıralı çember biçimindedir. Sonbahar dokusundaki gözenekleri orta büyüklükte ve dağınık düzendedir. Kesit yüzeylerindeki gözenekleri iri ve belirlidir. Öz ışınları görünür. Yağlı bir yapısı vardır. Damarları genellikle aynı renkli çizgilerden oluşur.

Sert ve sıkı yapılıdır. Esnek bir ağaçtır. Kolay yarılır. Vurulma, ezilme, sürtünme gibi fizik etkilere karşı dayanımı iyidir. İşlenen yüzey temiz görüntü verir. Aletlerin kesici ağızlarını çabuk köreltir. Tornaya iyi gelir. Az çeker. Çabuk kamburlaşır. Suyu adeta iter. İşlenirken çıkan tozlar sağlığa zararlıdır. İyi boyanmaz, zor verniklenir. Tik yağı sürmekte fayda vardır.

BENZER ÜRÜNLER

image description

Iroko Deck

image description

Çam Deck

image description

Thermo Wood Dişbudak

image description

Thermo Wood Çam

image description

Karo Deck